Age of Empires 3 Nasıl Oynanır – Oyun Rehberi

 age of empires 3 logo

 Age of Empires 3 Nasıl Oynanır , Age of Empires serisinin son oyunu Age of Empires 3 , serinin önceki oyunlarına nazaran daha yoğun bir strateji birikimi gerektiriyor.Yani oyun , daha karmaşık ve detaylı olduğundan oyun içinde kafanızı daha çok kurcalıyor ve taktikler geliştiriyorsunuz.Bu kimi oyuncular için bir artı olurken kimi oyuncuları da bayabiliyor.İşte bu kadar karmaşık bir oyun olan Age of Empires 3‘e veya seriye yeni başlayacaklara bir oyun rehberi hazırlamanın faydalı olacağını düşündüm ve tüm bildiklerimi tek bir ana başlık içerisinde aktarmaya karar verdim.Bu yazımda oyunun temel mantığını , bilindik popüler taktikleri ve nasıl gelişebileceğinizi sizlere aktaracağım.

Age of Empires 3 , 2005 yılında piyasaya sürülmüştü.Serinin fanlarının sabırsızlıkla beklediği oyun , yeni ve yakın çağı ele alıyor , yeni kıtaların keşifleri , sanayi çağına geçişi ve sömürgeciliği konu alıyordu.Oyunun ilk çıkan modsuz halinde ana konu Amerika kıtasının keşfi idi ve Osmanlı , Portekiz , İspanya , Almanya , İngiltere  , Fransa , Hollanda , Rusya gibi milletlere yer verilmişti.Her milletin kendine ait bir avantajı olduğundan oyuncuların bir millet ile bütünlük kurması ve onun üzerine yoğunlaşması , taktiklerini ona göre hazırlaması gerekiyordu.Serinin önceki oyunlarında da yer alan bu özellik , Age of Empires 3’te daha da abartılmış ve derinleştirilmişti.Serinin son oyunu çok daha karmaşık ve detaylıydı.Oyuncular , artık çok daha fazla düşünecek , kafa yoracaktı.İyi oyuncular daha belirginleşecek , kötü oyuncular ise daha da kötüleşecekti.

Oyunda skirmish  ( kendinizin ayarlamış olduğu harita , çağ ve oyuncu sayısı ile kurmuş olduğunuz oyun ) modu ve campaign modu yer alıyordu serinin önceki oyunlarında olduğu gibi.Ama bu sefer yeni bir şeyde eklenmişti , Home City özelliği.Home City özelliği ile oyunda XP denen tecrübe puanından elde ediyor ve bu puana göre yeni özellikler açabiliyorsunuz.Yine burada belirlemiş olduğunuz taktik çok önemli çünkü gelişme üzerine bir oyun izleyecekseniz fabrika özelliğini açabilir , eğer rush yani hızlı atak oynayacaksanız da ana şehirden çıkan asker sayısını artırma yolunu seçebilirsiniz.

Age of Empires 3 Nasıl Oynanır – Oyun Rehberine Giriş

 Oyunu ve yeni gelen özellikleri belirttikten sonra ana konuya giriş yapalım , oyunu nasıl oynayacağınıza.Skirmish modunda 5 işçi ve 10 nüfus kapasitesi ile oyuna başlıyorsunuz.Size ilk tavsiye edeceğim şey , 2.çağa yani koloni çağına geçene kadar ete yönelmeniz olacaktır.Olabildiğine çok işçi bastıktan sonra ( tahmini 30  – 40 kadar ) koloni çağına ve ardından da hızlıca 3.çağa geçiş yapmalısınız.2. , 3. ve sonraki çağlarda bol bol odun ihtiyacınız olacaktır.İlk başta eti ve altını doğal yollarla sağlarken yavaş yavaştan tarla yapmalı ve pamuk üretimine de başlamalısınız.Odunu da pazar yoluyla sağlayabilirsiniz etrafta ağaç kalmadığı zaman veya fabrika yoluyla da sınırsız şekilde elde edebilirsiniz.2.çağa geçtikten sonra da asker yapmalı ve önce kendinizi garantiye almalısınız.Ardından rush deneyebilir , rakiplerinizin işçilerini hedef alabilirsiniz.3.çağda ise ilk olarak fort dikmeli , imkanınız varsa rakibinizin bölgesine yakın bir yere fortu dikerek her an saldırı yapmalısınız.Rakibiniz belli bir süre sonra zaten defeat çekecektir.

Oyunda duvar örmenizi pek tavsiye etmiyorum çünkü gerçekten pek bir işe yaramıyor.Eğer savunma ağırlıklı bir oyun izleyecekseniz bölgenize fort dikebilirsiniz.

 Age of Empires 3 Ülkeler ve Bonusları 

aoe 3 countries

 İngiltere 

İngiltereyi seçerseniz her yaptığınız evden birer işçi kazanırsınız.Yani toplamda 20 işçiyi bu yolla elde edebilirsiniz.Ayrıca uzun menzilli okçuları da piyade arkasına geçirdiğiniz zaman gayet etkili bir ordu düzeni yapabilirsiniz.

 Rusya 

Askerleri grup grup , çok ucuza üretebilirsiniz buna nazaran askerli de güçsüz olmakta.Fakat bazı atlıları mesela Tartar Cavalry oldukça güçlü.Rush için de , gelişmek için de iyi bir ülke Rusya.

 İspanya 

Ana şehirden gelen bonuslar daha az XP istemekte İspanya’da.Rodelero gibi askerleri ile gerçekten başarılı saldırılar gerçekleştirebilirsiniz.Tercio Pikeman ile iyi bir ikili olabilmekteler.

 Portekiz 

Her çağ atladığınızda bir Town Center atlısı kazanırsınız.Keşifçileri de haritaların belli yerlerini açabiliyor.Jinete Dragoon favori askerleridir diyebiliriz.

 Almanya 

Her çağ atladığınızda Uhlan atlısından kazanırsınız.Oyuna birkaç adet Settler Wagon yani yük arabalı köylü ile başlarsınız ve bunlar çok iyi üretim yaparlar.War Wagon yani atlı savaş arabaları da gayet güçlüdür.

 Fransa 

80 adet köylü yapılabilmesine karşın köylüleri hem saldırıda hemde üretimde gayet iyidirler.Yerlilerle de yani Aztek , Kızılderili gibi gayet iyi anlaştıkları söylenebilir.

 Hollanda

50 adet köylü üretilebiliyor Hollanda ile.Köylüleri de altın ile üretiliyor.Fakat bankaları ile altın yapmak hiçte zor değil.Hollandayı seçerseniz kuracağınız bankalar ile çok seri altın üretebilirsiniz.Ruyter adlı atlıları gayet iyidir.

 Osmanlı 

Gelelim Osmanlıya.Osmanlı , oyunun ilk başlarında özellikle piyadeleriyle oyunda fark yaratabiliyorlar.Yeniçeriler , oyunun ilk başlarında rakibin tüfekli piyadelerinin birkaç misli gücünde.Fakat çağ atladıkça Yeniçerilerin gücü diğer piyadelere nazaran düşüyor.Yeniçeriler haricinde Osmanlı’nın bir diğer özelliği de bedava işçi alması.Cami ürettikten sonra ayarlayabiliyorsunuz ne kadar bedava işçi geleceğini.Ana şehirden çıkan Sipahiler ve Factory yaptıktan sonra üretebileceğiniz Şahi Topu da oldukça iyi iki saldırı aracı olmakta.

Oyun hakkında mini bir rehber hazırladım sizler için , umarım beğenmişsinizdir.Oyunu oynadıkça zaten yeni taktikler keşfedecek , tecrübe sahibi olacaksınız.Age of Empires serisine biraz aşinaysanız , bu oyunu da kavramanız zor olmayacaktır.İyi eğlenceler.

İlgili Aramalar : Age of Empires 3 Oyun Rehberi , Age of Empires 3 Nasıl Oynanır , Age of Empires 3 Taktikleri

 

 

“Age of Empires 3 Nasıl Oynanır – Oyun Rehberi” için 6 yorum

  1. kanka çağ atlamanın bi yolu varmı bu aralar oyunu çözmeye çalışıyorum 1. çağda kalıyo nasıl çağ atliycam?

    1. Merhaba Furkan.Çağ atlamak çok basit.Zaten oyunu kurcaladığında biraz buluyorsun.Senin bir Town Centerin olması lazım.Ona tıkla.Orada görürsün çağ atlama butonunu.Orada çağ atlaman için ne gerektiğini söylüyor sana.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir