Civilization 5 Nasıl Oynanır & Oyun Rehberi

civilization 5

Civilization 5 Nasıl Oynanır , Civilization serisini ilk kez Civilization 5 ile deniyorsanız oyun hakkında öğrenmeniz gereken pek çok şey var demektir.Çünkü Civilization strateji oyunlarının en detaylılarından biridir ve öğrenilmesi , kavranması oldukça uzun sürer.Ben bu süreyi kısaltmak amacıyla sizlere bir rehber hazırlıyorum.Rehberi okumadan önce oyunu indirmemişseniz sitemizde Civilization 5 Full İndir diye aratırsanız oyunu indirebilirsiniz.

İlk olarak kısaca oyunun konusu ele alalım , M.Ö 4000 senesinde başladığınız oyunda amacınız ülkenizi ,  daha doğru bir tabir ile medeniyetinizi geliştirip diğer medeniyetlerin önüne geçmek.Ordunuzu , ekonominizi , kültürünüzü , diplomasi ve siyasetinizi geliştirmeli , oyunu beraber yöneteceğiniz uygarlığı bulup onunla iyi ilişkiler içinde bulunmalı , gerekirse hediye atmalı ve oyunda sık sık gerildiğiniz uygarlığı ise oyundan çıkartmalısınız.Yani özetlersem , strateji dehanızı tamami ile ortaya koymalısınız.

civilization 5 köylü

Oyunun konusunu kısaca ele aldık , şimdi oyun rehberine başlayalım.Oyuna SET UP Game diyerek giriyoruz.Bunun öncesinde dilerseniz ilk olarak triali de oynayabilirsiniz.Her neyse , bir şekilde oyuna giriş yaptık.Elimizde 1 adet köylü ve 1 adet de barbar askerimiz var.Barbar askerini etrafı taramak için kullanacağız , onu gezdireceğiz yani.Köylü ile de ‘B’ tuşuna basarak ilk şehrimizi kuracağız.Köyünüz kurduktan sonra size ilk olarak neyi keşfetmek istediğinizi soracak , süresi en az olanlardan birini seçin.İlk inşa edeceğiniz bina ise Monuament olsun.Bu bina kültür geliştirmek için oldukça önemli.Böylece ilk şehrimizde , ilk inşaatlarımızı yapıyoruz.

civ-5-city

Monuament’i inşaat ettikten sonra , ilk bilim keşfimizi de bulduktan sonra taktiğinizi belirleme zamanı geliyor.Ben genelde Monuament binasından sonra 2. köylümü yaparım.Sizinde öyle yapmanızı tavsiye ederim çünkü oyunun başında haritaya olabildiğine yayılmanız gerekmektedir.Bilim olarak ise üretim için gerekli şeyleri yaparım , çünkü köylümü yaptıktan sonra işçimi yapacağım ve ilk şehrimin kenarlarını ekip biçeceğim.Mesela hayvan evcilleştirmeyi bulabilirsiniz etrafınızda hayvan çoksa ve bunlardan mutluluk puanı için gerekli olan luxury eşyalarını elde edebilirsiniz.

civ-5-kültür

İlk kültür seçme hakkınız geldiği zaman Civilization 5‘te Tradition yani ilk sıradakini seçmenizi öneririm.Oyunun başı için bundan daha iyi bir tercih olamaz.Hem nüfusunuzu , hemde kültür puanınızın artışı için birebirdir.

İlkleri hallettik , oyunun gerisi size kalmış.Bundan sonrası için bulacağınız taktikler önemli.Kendiniz için uygarlığınız ile bütünleşmiş bir taktik oluşturun ve ona göre oyuna medeniyetinizi hakim kılın.

Geldik terimlere , ilk olarak anlatacağım terim Ekonomi.Civilization 5‘te ekonomi nedir ve nasıl geliştirilir ona geçelim.

civilization 5 economic advisor

Civilization 5 Ekonomi Nedir Nasıl Gelişir

 Ekonomi için ilk olarak luxury eşyalarının bol olduğu bir yere şehir veya şehirler kurmalısınız.Ardından market ve Wonderlar ile ekonominizi destekleyebilirsiniz.Gelecek zamanlarda keşfedeceğiniz bilimler ile mesela bank gibi binaları da kurarak ekonominizi sağlama alabilirsiniz.

 Diğer medeniyetler ile ticaret yapmayı sakın ihmal etmeyin.Cargo ship ve caravanlar ile yapabildiğiniz ticari limite kadar ticaret yapın.Yakınınızda ki şehirlere yollar yapın ,  tüm şehirlerinizi başkentinize yollar ile bağlayın.Artık ordunuzu besleyebilecek bir ekonomiye aşağı yukarı sahip olmuş olursunuz.Birikim yapmaya özen gösterin , hazinenizi doldurun.

 Bazı City-Stateler ile Ally olduğunuzda size ekstra olarak para verirler.Bunu da göz önünde bulundurun.

 İkinci terimimiz bilim.Oyunda ki en önemli terimlerden biridir bilim.Bilim nedir ve nasıl geliştirilir Civilization 5‘te , onu ele alalım.

civilization 5 economic advisor

Civilization 5 Bilim Nedir Nasıl Gelişir

 Civilization 5‘te bilim için yapmanız gereken 2 şey var.Nüfusunuzu artırmak ve bilim binalarını dikmek.Library’i olabildiğine erken dikmeye çalışın ve nüfusunuzu da artırın.Bilimi geliştirmek için yapmanız gereken daha fazla pek bir şey yoktur.

 Bazı City-Stateler ile dostluğunuzda biliminiz daha hızlı gelişir.Ticari faaliyetlerinizde de benzer bir durum söz konusu az çok oda biliminizin gelişmesine yardımcı olur.Birde bazı uygarlıklar size Research Agreement diye bir öneri sunacaktır , onu da kabul edin.

 Üçüncü terimimiz ise Kültür.Kültür de oyunda ki en önemli terimlerden biridir.Kültür nedir nasıl gelişir , şimdi bunu ele alalım.

civilization 5 foreign advisor

Civilization 5 Kültür Nedir Nasıl Gelişir

 Kültürü geliştirmek için yapmanız gereken ilk şey kültür binaları dikmek.Müzeler buna en iyi örnektir.Bunun yanında City-Stateler oldukça iyi bir kültür kaynağıdır , bazıları oyunun son çağında +13 kültür puanı verirler , 5 6 City-State bulsanız size yetecektir.

 Bazı sanatçılar sizin kültür puanınızı artırırlar.Yalnız ivmeli bir artış değil tek seferlik bir artış.Yazarlar ile kültür puanınıza doping etkisi verebilirsiniz.Tek seferde binlerce kültür puanı alabilirsiniz yazarlar ile.

Civilization 5‘te son terimimiz ordu.Ordu nedir , nasıl sağlam bir ordu kurulacağını anlatayım şimdi de.

civilization 5 military advisor

Civilization 5 Ordu Nedir Nasıl Sağlam Bir Ordu Kurulur 

 Civilization 5‘te yalnızca kültür , bilim ve ekonomiye çalışırsanız olmaz.Kendinizi koruyacak bir ordu da yapmalısınız.Yalnız ordu yapmak oldukça zahmetli bir iştir.Hem para , hemde zaman kaybettirir.O yüzden oyunun ilk başlarında ordu yapmanızı pek tavsiye etmiyorum.

 Bazı askerleriniz biliminiz geliştikçe eskiyecektir , bunları belli ücretler karşılığında modern askerler yapabilirsiniz.Dilerseniz askerinizi silebilir yani öldürebilir , yeni ve modern şeklini ayrıca da üretebilirsiniz.

 Sadece piyade veya sadece atlı ya da sadece okçu yapmayın.Her askerden yeterince yapın , savaş düzeninizi oluşturun.

  Ben oyun kafanızda canlansın , biraz özetleyeyim diye sizlere bir rehber hazırladım.Oyunda yeni stratejiler bulmak , yeni taktikler bulmak ise sizlere kalmış.Civilization çok büyük bir oyundur , ben serinin 2.oyunundan beri oynarım ama hala yeni yeni keşfettiğim yerler olur.Diyeceğim odur ki ,  bu oyunu asla tam olarak öğrenemezsiniz.Her zaman bir çırak , kalfa gibi öğrenmeye devam edersiniz.

 Single’da kendinizi geliştirdikten sonra multiplayer de oynayıp kendinizi diğer oyunculara da kanıtlayın.Civilization 5‘te ki AI normal bir oyuncu kadar iyi değildir.Kötü değildir de , normal bir oyuncu kadar iyi değildir.O yüzden multiplayeri de şiddetle tavsiye ediyorum.

 Yazım biraz uzun oldu , umarım okursunuz.Detaylı bir rehber oluşturmak istedim , işinize yaraması dileğiyle.

İlgili Aramalar : Civilization 5 Nasıl Oynanır , Civilization 5 Taktik & Strateji , Civilization 5 Oyun Rehberi , Civilization 5 Rehber

 

 

“Civilization 5 Nasıl Oynanır & Oyun Rehberi” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir