League of Legends Nedir / IP ve RP Nedir / Oyun Rehberi / Nasıl Oynanır?

league_of_legends_desktop_background_hd

League of Legends Nedir

League of Legends yani herkesin bildiği diğer adıyla LoL strateji tarzı bir MOBA oyunudur. DotA haritasının eski yapımcılarından Guinsoo’nun topladığı Riot Games adındaki ekibiyle geliştirdiği LoL, birçok firmanın ilgisini çekip finansal destek görmüştür. Arından oyun çok hızlı gelişmeye, ardı ardına gelen şampiyon, harita yenilikleriyle çoğu oyuncunun ilgisini görmüştür ve şu an dünyanın en çok oynanan online oyunudur.

Oyun kesinlikle ücretli değildir,kendi  içerisinde bir mağaza barındırmaktadır ve bu mağazada oyun içerisinde kahramanınızın daha değişik bir kaplama ile görüntülenmesini sağlayacak, oyun içerisinde kullanabileceğiniz yeni kahramanları açabilecek ve “Rune” adını verdiğimiz size ekstra güç sağlayacak şeyleri satan bir mağazası bulunmaktadır. Rune dışındaki hiçbirşey size oyunda aktif bir ekstra güç sağlamaz. Rune’lar da oyun içerisindeki para ile alabileceğiniz şeylere dahil değildir.

Adsız

IP ve RP Nedir

 Influence Points ve Riot Points olarak bilinen, şampiyon, rün, rün sayfası, oyun içi görünüm için istediğiniz kostümleri almak için LoL’de kullanılan para birimidir. IP,  oynadığımız oyunlarda kazanmamıza, kaybetmemize, oyun içindeedindiğimiz skorlara göre artış gösterebilecek paramızdır. IP ile yeni bir şampiyon, oyun içindeki özelliklerinizi geliştiren ”rün” adı verilen çeşitli bufflar, ve rün sayfası alabiliriz. RP şampiyonlarımızın oyun içindeki görünümlerini değiştiren çeşitli kostümleri almamızı sağlamamızı sağlar, ayrıca ben biriktirmeye üşenirim parayı basıp istediğim şeyi alırım diyorsanız istediğiniz şampiyonu RP karşılığı alabilrsiniz. RP gerçek para karşılığı satın alınan birimdir. Her hafta üç şampiyon ve 3 kostüm indirime girer ve eğer istediğiniz şeyi o listede görürseniz küçük bir miktar oyun oyun harcamasıyla istediğiniz skin veya heroya sahip olursunuz. İndirimler çeşitli kampanyalara göre artabilir, örneğin cadılar bayramında korku temalı kostümler açılır ve alabilirsiniz. RP’lerin kaç TL’ye denk geldiğini LoL marketinden öğrenebilirsiniz.

Summoner Nedir

 League of Legends içerisinde DotA’dan farklı olarak kahramanınızı oyuna bir Summoner’ın (yani sizin) dahil ettiği konsepti üzerine kurulmuştur ve oyundaki kahramanlar dışında Summoner’ınız da seviye atlayabilir, oyun dışında güçlenebilir ve edindiği özelliklerle yeni Mastery’ler, Rune’lar ve Summoner Spell’ler kullanmaya başlayabilir. Şu an için maksimum Summoner seviyesi 30′dur. Ayrıca yeni başlayanlarda ”ben oyuna girdim 18lv oldum bitince bi baktım 2lv ım hala bu nasıl iştir!” diyenler için şunu söylüyoruz, Sihirdarınız(summoner) sizin hesabınızın adıdır en fazla 30. seviyeye kadar ilerleyebilirsiniz, sizin hesabınızda farklı haritalarda farklı şampiyonlarla girdiğiniz maçlar içinde de güçlenebilir ve max. 18lv olabilirsiniz.

rew

Oynanış

 LoL’de Sihirdar Vadisi ana harita olmak üzere Sonsuz Uçurum, Kristal Kayalık ve Uğursuz Koruluk adında dört harita vardır. İlk oyunlarınızı yapay zekada botlara karşı yapacaksınız ama tabi ki 3lv den sonra pvp modunuz açılmış olacak ve diğer oyuncularla dilediğiniz kadar savaşabileceksiniz.

“League of Legends Nedir / IP ve RP Nedir / Oyun Rehberi / Nasıl Oynanır?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir