Root Nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

promo_android_superuser13244715791

Öncelikle root nedir bunu açıklayalım. Root, linux dünyasından gelmektedir. Rootlamak, telefonun modifiye edilmesi anlamına gelmektedir, yani tüm dosya uzantılarına erişebilmek tam anlamıyla telefonun iç dosyalarına erişebilmek anlamına gelmektedir. Her telefon için ayrı root dosyası bulunmakta ve bu dosyalar odin programı yardımıyla telefona aktarımı yapılabilir.

Telefonu rootlamanın avantajları ve dezavantajlarını madde madde sıralarsak ;

Avantajları

 1 ) Telefonunuzun titreşim ayarları, ekran ayarları, işlemci hızı, gizli dosyaları, ses şiddeti ayarı, flaş ışığı yükseltmesi, kamera yazılımları gibi her türlü noktasını özelleştirerek performansını artırabilirsiniz.

2) Play Store’daki root gerektiren uygulamaları kullanabilirsiniz. Mesela telefon konuşmaları temiz bir şekilde kaydeden yazılımlar. Titanium Backup gibi uygulamalar root edilmiş telefonlarda çok daha fazla fonksiyonellikler sunar.

3) Telefonunuz 4.3.3 diyelim android’i 4.4.4 rootunu yükleyerek telefonunuzun android sürümünü yükseltip daha hızlı hale getirebilirsiniz.

Dezavantajları

1 ) Telefonunuzun kalıtsal dosyalarıyla oynadığınız için telefonunuz garanti kapsamından çıkmaktadır size önerimiz her telefonun genellikle 2 yıl garantisi var 2 yıl bittikten sonra rootlamanız.

2) Rootlamak kimine göre kolay görünse de birtakım kişiler için zor ufak bir hatada telefonunuz tamamen çökebilir, bir daha açılmaz.

İlgili Aramalar: Telefonu Rootlamanın faydası nedir?, Telefonunuzu Rootlamanın zararı varmıdır?,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir